12 grudnia 2016

Konserwacja roweru na zimę

Konserwacja roweru na zimę

Jak przygotować rower po zimie do intensywnego wiosenne sezonu? Od czego rozpocząć konserwację roweru?  Wbrew powszechnej opinii to wcale nie jest takie proste. Rower to składowa kilku elementów i każdy z nich musi być odpowiednio przygotowany.

Czyszczenie

Rozpocząć należy oczywiście od umycia naszego sprzętu. Choć wydawać by się mogło, że najłatwiej pojechać do myjni, zapłacić trzy złote  i po problemie! Ale, ale! Często tym sposobem możemy jedynie zaszkodzić naszemu jednośladowi! W niskobudżetowych rowerach często pojawia się problem z wypłukaniem smarów z kół, suportu, sterów i innych części, które nie są odpowiednio uszczelnione.

Najlepszym sposobem jest więc zakasanie rękawów, wlanie ciepłej wody do wiaderka i wzięcie się do pracy! Można dodać specjalny płyn do czyszczenia rowerów, który kupimy w sklepie rowerowym, ale w ostateczności płyn do naczyń również będzie dobry. Zmotoryzowani “inaczej” mogą także użyć płynu do czyszczenia samochodów.

Jeśli nasz sprzęt  jest mocno zabrudzony i jest na nim zaschnięte błoto zdecydowanie trzeba go wcześniej namoczyć. Trzeba pamiętać by zrobić to delikatnie namaczając z pomocą gąbki poszczególne komponenty. Kiedy mamy to już za sobą przystępujemy do czyszczenia ramy i amortyzatorów kół, zwracając szczególną uwagę by nie zatłuścić tarcz hamulcowych, jeżeli takie się znajdują .

Serce roweru

Zapytacie co z sercem roweru, czyli łańcuchem? Czyścimy go niezwykle delikatnie i zazwyczaj na samym końcu. Po umyciu może być nieco zatłuszczony, więc warto pamiętać by na samym końcu wyczyścić szczoteczką nasze “serce”  wraz z kasetą i zębami znajdującymi się na suporcie. Po umyciu napędu warto jest także odtłuścić go odpowiednimi preparatami. Jednak jeśli w naszym przydomowym serwisie nie mamy danego specyfiku “pod ręką” wystarczy go po prostu wytrzeć bawełnianą szmatką. Wśród prawdziwych rowerofilów znajdzie się oczywiście ktoś kto będzie chciał jeszcze się pobawić i nawoskować łańcuch. I słusznie! Warto to robić, ale tak by ominąć przy tym tarcze hamulcowe i  obręcze. Pamiętaj, że tylko dokładne wyczyszczenia napędu pozwoli na precyzyjną i cichą pracę podczas jazdy.

Regularna konserwacja = długie użytkowanie

Kiedy mycie roweru mamy za sobą należy zająć się kolejnym etapem przygotowywania sprzętu. Umyty bicykl trzeba konserwować. Tylko regularna konserwacja pozwoli na bezwypadkowe użytkowanie roweru przez długie lata.

Konserwację zaczynamy od łańcucha, na który nakładamy niewielką ilość oliwki lub specjalnego środka do konserwacji łańcuch.  Ten sam preparat dobrze jest nanieść na wszystkie śruby oraz linki rowerowe.  Przecierając je natłuszczoną szmatką zapobiegniemy ich rdzewieniu. Pamiętajcie, że sporo linek w rowerach znajdziemy poza pancerzem.

Serwis kół

Bardzo ważny jest także serwis kół. Najlepiej rozpocząć go od przesmarowania i odpowiedniego skontrowania piast. Warto sprawdzić także napięcie szprych i skontrolować stan ogumienia. Zawsze przed sezonem należy sprawdzić stan opon, bo to od nich zależy przyczepność roweru do podłoża.  

Nie możemy zapominać o skontrolowaniu ciśnienia w oponach. Producenci opon podają wartości, których należy się trzymać by nie doszło do sytuacji awaryjnych.

Możemy oczywiście nieco upuścić ciśnienia z naszej opony. Będzie wtedy nam się jeździło nieco pewniej i wygodniej, ale trzeba liczyć się z większą możliwością przebicia opony. Z kolei wysokie ciśnienie w oponach da nam mniej okazji do ich przebicia, ale odbije się na przyczepności i komforcie jazdy.


Odpowiednie dbanie o rower jest niezwykle ważne. Czyszczenie i konserwacja sprzętu powinny odbywać się regularnie, bo tylko wtedy możemy używać rower przez długie lata i cieszyć się z każdej minuty spędzonej na naszych dwóch kółkach!